مصاحبه هفته نامه شنبه با موسس و مدیر عامل آقا اجازه

مصاحبه هفته نامه شنبه با موسس و مدیر عامل آقا اجازه

 

آقا اجازه در سال 95 کار خودش را با رزرو آنلاین مدرس خصوصی شروع کرد و در مدت 4 سال توانست سهمی بزرگ از این بازار را بدست آورد. این استارتاپ پیش از فراگیر شدن کرونا در ایران، توانسته بود سیستم LMS یا مدیریت آموزش مجازی خود را راه اندازی نماید تا اولین استارتاپی باشد که در این حوزه به صورت جدی ورود کرده است.


تاثیرات اولیه کرونا بر سیستم آموزش

پس از شیوع کرونا در اواخر سال 98، سیستم آموزشی کشور به سمت برگزاری کلاس های آنلاین پیش رفت. با این حال تصور بر این بود که وضعیت به وجود آمده به زودی تمام خواهد شد و کلاس‌ها به شیوه همیشگی خود برخواهند گشت. از همین حیث تمهیدات بلند مدتی برای برگزاری هرچه کامل‌ترکلاس‌ها اندیشیده نشده بود، تا این که مسجل شد شرایط کرونایی شرایط کوتاه مدتی نیست و می‌بایست سبک زندگی و کار مردم در تمام جهان تغییر کند. خوشبختانه آقا اجازه از 1 سال پیش روی پروژه LMS در حال کار بود و در زمان شیوع بیماری کرونا کادر فنی مجموعه با فعالیت شبانه روزی این سیستم را تکمیل نمودند و نهایتا در بهمن 97 آن را بصورت رسمی لانچ کرده و در اختیار کاربران قرار دادند.

تغییر فرهنگ آموزش کشور

به گفته سعید قاسمی مدیرعامل آقا اجازه، در وضعیت جدید با یک تغییر فرهنگ بنیادین در حوزه آموزش مواجه هستیم. به بیان دقیق‌تر اکوسیستم آموزشی کشور تمایل بیشتری برای بهبود زیرساخت‌های آموزش آنلاین نشان داده است. به طوری که بعضی از مدارس و آموزشگاه ها ترجیح می‌دهند زیر ساختی گسترده برای فعالیت‌هایشان بر بستر آقا اجازه داشته باشند و پیش بینی چند ساله برای حضور در فضای آنلاین را در برنامه هایشان دارند.

خدمات اختصاصی آقا اجازه چیست؟

دیگر خدمات آقا اجازه تنها به برگزاری کلاس خصوصی منحصر نیست و با ارائه خدمات LMS و همچنین خدمات گستره زیر ساختی در حوزه مديریت آموزش آنلاین کشور در حال توسعه و تکامل می باشد. آقا اجازه در حال حاضرتمام تلاش خود را می کند تا محدودیت‌های به وجود آمده در وضعیت کرونا را برای مدارس و آموزشگاه ها و مدرسین خصوصی کشور برطرف کند. خدماتی همچون آزمون آنلاین، حضور و غیاب، انجام تکالیف دانش‌آموزان و امکان تصحیح آنلاین توسط مدرس، سیستم نمره دهی آنلاین، اتاق چت برای کاربران، سیستم احراز هویت در جلسه امتحان، امکان داشتن بانک سوالات برای هر آموزشگاه یا مدرسه، ارائه پنل اختصاصی هر مدرسه و اپلیکیشن اختصاصی برای هر مرکز آموزشی...

چه تعداد کاربر از آقا اجازه استفاده می‌کنند؟

تاکنون بیش از 120 هزار دانش‌آموز از 260 مدرسه و 400 آموزشگاه در کل کشور از خدمات آقا اجازه استفاده می‌کنند که با توجه به سرعت پیشرفت این عدد، پیش‌بینی می‌شود به بیش از 800 مدرسه و 1000 آموزشگاه تا پایان سال جاری هم برسد. همچنین بیش از 12 هزار مدرس خصوصی فعالیت‌هایشان را از طریق آقا اجازه دنبال می‌کنند.

قیمت‌گذاری خدمات آقا اجازه

سعید قاسمی گفت: قیمت‌گذاری خدمات در آقا اجازه، به دلیل وضعیت بد اقتصادی مدارس، یک دوم قیمت واقعی در نظرگرفته شده است. این قیمت گذاری باعث بروز چالش‌هایی برای مجموعه شده ولی در شرایط فعلی که آموزش آنلاین لازمه کشور برای آموزش دانش آموزان در هر سطحی می باشد آقا اجازه با حمایت شتابدهنده دیموند با کاهش قیمت ها تمام تلاش خود را کرده است تا گامی هرچند کوچک برای حمایت از بچه های این سرزمین بردارد. در این میان هم که گویا قصد حمایت از سیستم آموزش آنلاین استاندارد و به خصوص استارتاپ‌های این حوزه از طرف نهادهای مسئول وجود ندارد، راهی جز ادامه این کار نیست؛ با وجودی که می‌دانیم این مسئله ممکن است مجموعه را دچار آسیب کند.

گلایه‌ای از زبان استارتاپ‌ها

مدیرعامل آقا اجازه در راستای عدم حمایت از استارتاپ‌های آموزشی افزود: با بسیاری از نهادها وارد مذاکره شدیم ولی تقریبا هیچ‌کدام حتی حرف ما را نشنیدند. آنهایی هم که پاسخ‌گو بودند پیشنهادات بسیار کم‌ارزشی به ما ارائه دادند که بیشتر حکم ازسرباز کردن داشت. به طور کلی مفیدترین حمایتی که به مجموعه ما شده از سوی شتابدهنده دیموند بوده که خوشبختانه ادامه‌دار هم بوده است.
وی تاکید کرد: در این شرایط سخت اقتصادی اگر از استارتاپ‌ها که آینده یک کشور را می‌سازند حمایت نشود، این مجموعه ها به زحمت می‌توانند به حیات خودشان ادامه دهند و کشوری که به جوان‌ها و مشاغل آینده‌اش کمتر بها دهد قطعا با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو خواهد شد.

تیم آقا اجازه

ایشان در ادامه فرمودند: تیم کوچک و چابک آقا اجازه با 12 نفر پرسنل در ایام کرونا به صورت حضوری و دورکاری تمام تلاش خود را کرده اند تا سرویس قوی و استیبل به مشتریان ارائه داده دهند. همینجا از اعضای تیم خود تشکر و قدردانی می کنم و امیدوارم این زحمات در راه توسعه علم و آموزش برکات زیادی برایشان به همراه داشته باشد.

خبر خوب به مناسبت تولد آقااجازه

مدیرعامل آقا اجازه به مناسبت 4 ساله شدن این استارتاپ درباره آینده آقا اجازه گفت: قصد داریم برای ایجاد بزرگ‌ترین جامعه آموزشی کشور قدم‌های جدی بردایم. وی افزود: برنامه‌ریزی کرده‌ایم تمام نیازهای آموزشی کشور را طی آینده‌ای نه چندان دور پوشش دهیم، به گونه‌ای که همه ی کاربران از معلم تا استاد دانشگاه و مدرسه تا دانشگاه و مراکز آموزشی آزاد بتوانند تمام نیازهای خود را در بستر آقااجازه مرتفع نمایند. در واقع می‌خواهیم در قدم بعدی یک جامعه آموزشی یکپارچه ایجاد کنیم تا هر دانش پذیری در آن تاریخچه آموزشی مخصوص به خودش را داشته باشد و بتواند خود را ارزیابی و نیاز های آموزشی خود را برطرف نماید و تمامی مراحل ارائه این خدمات در بستر آنلاین اتفاق بیفتد.